Genç Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMSİLCİLİKLER    BİZE ULAŞIN 
 
Adayış Risalesi
A | a

Mustafa  İslamoğlu hocamızın 20.baskısını yapan bu eseri okuduğum kitaplar arasında önem sırasına göre rahatlıkla birinci sıraya yerleştirebileceğim bir eserdir. Bugüne kadar okumayışımı  büyük bir kayıp olarak görüyorum.

İslamoğlu  kitabın takdim bölümüne şöyle bir soru sorarak başlıyor.’’Dünyanın en çok okunup ezberlenen kitabı hangisidir?’’Hiç tereddüt etmeden Kur’an’dır derim. Yine ‘’En çok okunup ezberlendiği halde en az anlaşılan kitap hangisidir?’’ diye sorsam cevabım yine aynı olacaktır’’Kur’an’’.Bu eseri okurken kendi kendime sordum. Kur’an mealini enaz 20-30 kez okuduğum halde ‘’Allah Ademi,Nuhu,İbrahim ailesini ve İmran ailesini seçerek alemlere üstün kıldı (3:33)’’ ayetini nasıl göremedim?Ya da okuyup geçtim.Allah neden İmran Ailesini seçip üstün kıldı?Neden onları üç peygamberle birlikte andı? İslamoğlu bu eserde tüm bu sorulara cevap veriyor.


Kitapta,ana,evlat ve torundan oluşan ve üç kuşakta tamamlanan adayış sürecini başlatanın İmranın kadını Hanne’nin olduğunu,O’nun daha doğmamış çocuğunun hiçbir dünyevi karşılık beklemeden Allah yoluna adadığını anlatıyor. Adarken de bu benim en değerli varlığım,ondan başka kimsem yok demeden daha ne yapabilirim ki diye düşünmeden ‘’benden kabul buyur’’ diyor. Hanne’nin adağı, Meryem’in kendisine yüklenen misyonu layıkıyla yerine getirmesi,oğlu İsa(a.s.)’nın bu misyonu nübüvvet düzleminde sürdürmesi ve davası uğruna hayatını feda etmesiyle süreç tamamlanır.İslamoğlu  ‘’Allah’ın bu olayı Kur’anla ölümsüzleştirmesinin hikmetlerinden biri de son nebiden sonra onun risalet mirasını omuzlayacak önderlerin yetişme ve ortaya çıkma sürecinin başlamasında Hanne ve onun soylu eylemi adayış olgusuna dikkat çekmek olduğuna inanıyoruz’’ der.

Kur’an ‘ın seçtiği tipler prototiplerdir. Burada seçilen olumlu bir tiptir.Hanne, en değerli varlığı çocuğunu Allah’ın yoluna adarken biz en zeki çocuklarımızın sınav maratonlarıyla başlarını döndürüyoruz.Düşlediğimiz ve başkalarına karşı övünme vesilemiz olacak mesleklerine ulaşabilmeleri için önlerindeki tüm engelleri kaldırmaya çalışıyoruz.Onları tamamen robotlaştırıyoruz. Hiçbir yeri kazanamayacağını düşündüğümüz tabiri caizse en çürüklerini de sözüm ona Allah’ın yoluna adıyoruz. İmam-Hatiplere İlahiyatlara yolluyoruz.Böylece dinimizi din tüccarlarına emanet ediyoruz.Çünkü Kur’an’a göre düşünemiyoruz.Ahiretimizi satıp dünyayı kazanmaya  çalışıyoruz.Bu tam anlamıyla bir iflastır.

Bu kitabı başta anneler olmak üzere herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.Zaten emanet olan hayatımızı , çocuklarımızı ve diğer değerli varlıklarımızı o zaman onun yoluna daha rahat adayabiliriz.Allah’ım bizleri Hanne’nin yolundan gidenlerden eyle…


Selim YAVUZ

www.kitaptahlili.com
 
 
Kitap Analizi
Ayrupayı Taşralaştırmak
İnsan ve Medeniyet Hareketi Gebze Eğitim Komisyonu tarafından her ay geleneksel olarak gerçek...
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi deyimiyle “Zengin H...
Kur'an Işığında Farklı Konular Farklı Yorumlar
İlahiyat fakültesi lisans döneminde öğrenci iken sürekli kitapçıları dola...
Adayış Risalesi
Mustafa  İslamoğlu hocamızın 20.baskısını yapan bu eseri okuduğum kitaplar arasında önem s...
İslam Deklorasyonu
“Aliye Izzetbegoviç, tek cümleyle Bosna’yı Bosna yapan ruhun kendisine yansı...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
5
AĞUSTOS
Üniversite tercih dönemi başlıyor !
Üniversite tercih dönemi başlıyor ! Üniversite ada...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
Murat ÖZAYDIN
Yüreklere dokunan mecra. Genç HAREKET!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi