Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
Gebze İMH’de Medeniyet kavramı masaya yatırıldı
28.05.2016 11:09:22
A | a

Gebze İMH’de “Medeniyet” kavramı masaya yatırıldı

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’nde her ay düzenli olarak gerçekleştirilen “Hayatımıza Etki Eden Kavramlar” başlıklı seminerlerin Mayıs ayı programına Eğitimci-Yazar Kamil Ergenç konuk oldu. Gebze İMH konferans salonunda gerçekleşen seminerde katılımcılara “Medeniyet” kavramını tahlil eden bir sunumda yapan Kamil Ergenç, kavramın olumlu ve olumsuz iki yönünün bulunduğunu söyledi.

VAHİYLE İNŞA OLMUŞ BİR TOPLULUK MEDENİ BİR TOPLULUKTUR

Gayri medeniliğin her yanı kuşattığı bir çağda medeniyet tasavvurundan bahsetmenin oldukça zor olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Eğitimci-Yazar Kamil Ergenç, şu görüşleri ifade etti:
“Medeniyetin biri olumlu biri de olumsuz olmak üzere iki boyutu var. Olumlu olan tarafı şehir anlamına gelen Medine’den mülhem olan tarafıdır ki, burada şehri/Medine’yi inşa eden bizzat vahiydir. Bu nedenle bizler medeniyet vurgusu yaparken, vahiyle inşa olmuş bir topluluk ve bu topluluğun hayatın her veçhesine dair pratiklerinden bahsetmiş oluruz. Medeniyet kavramının menfi tarafı ise Avrupa’nın aydınlanma devrimi sonrası inşa ettiği toplumsal-siyasal-ekonomik değerler sistemini, Aydınlanma öncesinden ayırmak için kullandığı ‘’civilization’’ kavramında gizlidir.

AVRUPAMERKEZCİ MEDENİYET YAKLAŞIMI SÖMÜRGECİLİĞİ MEŞRU GÖRÜR

Medeni, kibar, şehirli, uygar gibi anlamlara gelen bu kavram, Avrupa merkezli insan-evren ve tanrı anlayışının mutlaklığına vurgu yapar ve Avrupa dışındaki tüm toplulukların da bu anlayış çerçevesinde birörnekleştirilmesini amaç edinir. Bu münasebetle kolonyalizmi meşru görür. Denebilir ki Avrupa medeniyetinin uzun yıllar Afrika, Amerika ve Ortadoğu coğrafyasında yürüttüğü sömürgeleştirme çalışmalarının dayanağı ‘’civilization/medeniyet’’ kavramı olmuştur. Sonraları ‘’uygarlaştırma misyonu’’ olarak adlandırılan bu çabalar halihazırda özellikle İslam dünyasında yürürlüktedir. Avrupa Medeniyeti’nin ‘’Barbar’’ olarak tanımladığı kendi dışındaki toplumları ‘’uygarlaştırma misyonu’’ bağlamında yaklaşık dört asırdır nasıl sömürdüğünün de idrakinde olmak lazımdır. Osmanlı entelijansiyası 19.yy de Avrupa’nın ‘’civilization’’dediğini ‘’medeniyet’’ olarak dilimize tercüme ederek bir anlamda kavramın bizim geleneğimizdeki müspet bağlamına menfilik enjekte etmek suretiyle ciddi bir kavramsal sorunun ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Nitekim merhum Akif’in ‘’tek dişi kalmış canavar’’ olarak nitelediği medeniyet işte bu ‘’civilization’’dur.

HER MEDENİYET ÜÇ TASAVVUR BİÇİMİNE SAHİPTİR

Medeniyetler genellikle tasavvur biçimleri üzerine kurulur. Her medeniyet üç tasavvur biçimine sahiptir. Bunlar; insan tasavvuru, evren tasavvuru, Allah tasavvurudur. İnsan tasavvuru, insanın ne olduğu, niçin var olduğu, nereden gelip nereye gittiği gibi sorular çerçevesinde oluşur. Bu sorulara verilen cevaplar medeniyeti inşa edecek tek varlık olan insanı tanımlar. Evren tasavvuru, nasıl bir yerde yaşadığımız ve bu yerin hususiyetleri hakkındaki sorulara cevap arar. Bu tasavvur biçimi insanın tabiatla nasıl ilişki kuracağının yol haritasını belirler. Allah(c.c) tasavvuru ise yukarıdaki iki tasavvur biçimini de kapsar. İnsanlık tarihi boyunca hak veya batıl bütün ideolojilerin cevap aradığı en önemli soru ‘’Nasıl bir Allah?’’ sorusudur. Bundan dolayıdır ki bütün peygamberler geldikleri toplumların bozulmuş Allah tasavvurlarını düzeltmek için mücadele etmişlerdir. Son vahiy olan İslam da politeist/müşrik bir toplumda Allah’a aracılar/putlar olmadan tapınmak gerektiği gerçeğini beyan etmiştir. Bu beyan İslam medeniyetinin teşekkül sürecinde tevhit eksenli dünya görüşünün etkisini göstermek bakımından mühimdir. Bu üç tasavvur biçiminin şehirde/Medine’deki tezahürleri ve bu bağlamda oluşan edebi, felsefi, hikemi, irfani, estetik, teknik ve ekonomik her türlü birikim ve pratik ise medeniyeti meydana getirir.”

Eğitimci Yazar Kamil Ergenç Medeniyet başlıklı sunumunu dinleyicilerden gelen soruları cevaplayarak sonlandırdı.

1

2

http://www.imhgebze.com/gebze-imhde-medeniyet-kavrami-masaya-yatirildi/
 


 
Haberler
Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA Ehlisünnet Anlayışını Anlattı.
Prof. Dr. Mehmet Ali BÜYÜKKARA Ehlisünnet Anlayışını Anlattı.[KES] 19-01-2016 ...
Aliya İZZETBEGOVİÇ Vefat Edeli 12 Yıl Oldu.
19-10-2015 Aliya İZZETBEGOVİÇ Vefat Edeli 12 Yıl Oldu.[KES] 8 Ağustos 1925'te doğan...
İMH Anadolu 14. Bölge Koordinatörlüğü İzmit-Gebze-Sakarya-Düzce-Bolu-Yalova illerinin katılımı ile Sakarya'da toplantı gerçekleştirdi.
İMH Anadolu 14. Bölge Koordinatörlüğü İzmit-Gebze-Sakarya-Düzce-Bolu-Yalova...
Genç Düşünce Dergisi Haziran -Temmuz/32 . Sayısı
Genç Düşünce Dergisi Haziran -Temmuz/32. Sayısı "Ramazan" Konusuyla Sizle...
İMH Samsun Gençlere Değer Projesi Kampı
İMH Samsun 10-11 Şubat 2018 Tarihinde "Gençlere Değer Projesi" kapsamında Kamp...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
25
KASIM
ÖNCÜLER'İN İZİNDEN ''FUAT ÇAĞLAR''
Öncülerin izinden seminer dizimiz 25 Kasım saat 13:15 Pazar ...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi