Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
İMH Gebze'de, 15 Temmuz Darbe Girişimi Konuşuldu.
24.07.2016 14:05:45
A | a

24-07-2016

15 Temmuz hain darbe girişimi İMH Gebze'de masaya yatırıldı.
"Darbeye karşı tavrımız ilkeseldir"
"Halk tankları elleriyle durdurdu!"
"Seçilmiş, meşru bir hükümete darbe Bahçeli veya Kılıçdaroğlu’na yapılsa da karşısında olurduk"
"Yarınlar yorgun olanların değil rahatından vazgeçenlerin olacaktır"

15 Temmuz darbe girişimine yönelik Gebze’deki kitlesel gösterilere aktif olarak katılan Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve darbecilik geleneğiyle ilgili bir panel düzenledi. Kent meydanındaki yürüyüş sonrası Mehmet Akif Ersoy konferans salonunda düzenlenen ve “Darbe Süreçleri ve Sorumluluklarımız” başlığı taşıyan paneli Musa Öztürk yönetti. Panele konuşmacı olarak İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu üyesi Hasan Uyar, İnsan ve Medeniyet Hareketi Bölge Koordinatörü Eğitimci Ertuğrul Taşlı, Eğitimci Yazar Kamil Ergenç katıldı.

Darbeye karşı tavrımız ilkeseldir.
İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu üyesi Eğitimci Hasan Uyar panelde yaptığı konuşmada, Müslümanların zulme karşı ilkesel duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı. Hasan Uyar, “Zulüm, insana Allah tarafından doğuştan verilen hakların elinden alınmasıdır. Din, ibadet ve ifade özgürlüğü bunların başlıcalarındandır.  Bizler zulüm kime yapılırsa yapılsın tavrımız ilkesel olmalıdır. Hristiyan veya başka batıl bir din ve düşünceye sahip olsa da mazlumun yanında olmalıyız. Onların haklarını savunmalıyız. Bu darbe Recep Tayyip Erdoğan’a değil de, Devlet Bahçeli veya Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılsa da biz ilkesel olarak yine o darbeye karşı çıkmalıyız. Bizler ilkesel duruşumuzla bu toplumun eminleri olmalıyız” şeklinde konuştu.Bu insanlar tankları elleriyle, göğüsleriyle durdurdular.
Zulme karşı durmanın iman, yürek ve duyarlılık işi olduğunu belirten Hasan Uyar, “Tankların altına yatan, tepesine çıkan insanları gördükçe, zulme karşı durmanın, iman, yürek, cesaret ve duyarlılık meselesi olduğunu gördük. Bu insanlar tankları elleriyle, göğüsleriyle durdurdular. Bu ülkenin Müslümanları olmaktan hepimiz gurur duyduk. 15 Temmuz’dan sonra kimse bu ülkenin Müslümanlarını ABD’nin yanında gösteremez. İzzet Allah’ın, Peygamberin ve mü’minlerindir” dedi. Hasan Uyar, 15 Temmuz şehidlerine rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyerek sözlerini tamamladı.

Her hareketin diriliş ve direniş özelliği taşıması gerekir.
İnsan ve Medeniyet Hareketi Bölge Koordinatörü Eğitimci Ertuğrul Taşlı, darbe süreçlerinde Müslümanların nasıl bir eylem pratiğine sahip olması gerektiği üzerinde durdu. Ertuğrul Taşlı konuşmasında şu görüşleri ifade etti: “Her hareketin eğitsel, kültürel ve sosyal faaliyetlerin yanında diriliş ve direniş özelliği taşıması gerekir. Bu açıdan hareketimiz 40 yıldır içte veya dışta bir zulüm olduğunda sokaklardan hiç beri durmadı. Davanın, eylemin protokolü olmaz. Hareket adamı kendisine verilen her işi yapmalıdır. Bizler bundan sonra da olası darbe girişimlerini, darbe sonrası süreçleri nasıl yöneteceğimizi iyi analiz etmeli ve şaşkınlığa uğramamalıyız. Üstad Şehid Hasan El Benna’nın çok veciz bir şekilde ifade ettiği gibi “Yarınlar yorgun olanların değil, rahatından vazgeçenlerin olacaktır.”Helikopterlerle halka ateş açılması darbecilik tarihinde bir ilktir.
Panelde konuşan Eğitimci Yazar Kamil Ergenç de, 15 Temmuz ve bileşenleri ile darbecilik geleneği üzerinde durdu. Türkiye’de daha önce yaşanan darbelerde pek çok insan hakları ihlalleri yaşanmakla birlikte 15 Temmuz’da darbeciler tarafından ilk kez halkın üzerine uçaklarla, tanklarla, helikopterle ve ağır silahlarla ateş açıldığını belirten Kamil Ergenç, “Bugüne kadar halkın üzerine helikopterlerle ateş açılmamıştı. 15 Temmuz’un hepimize uyanıklık bahşetmesi gerekiyor. Bu açıdan halkımızın darbeye karşı onurlu duruşu takdire şayandır. Hiçbir darbe sadece iç siyasi koşullarla değerlendirilmemelidir. Paralel yapının ezoterik, batıni boyutuyla birlikte faydacı, fırsatçı ve sinsi bir boyutu var. Makyavelist felsefeye uygun olarak hedefe ulaştıran her şeyi meşru olarak görüyorlar. Aslında paralel yapının devletten çok dine yaptığı ihaneti de konuşmalıyız. İslam hiçbir cemaat, grup veya parti tarafından araçsallaştırılamaz” dedi.
Panel, dinleyicilerden gelen sorulara verilen yanıtlarla sona erdi.

 
Haberler
Terör Ne? Kim Terörist?
[KES] ABD yönetimi, Gazze Şeridi'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas’...
Doğu Türkistan için eller duaya kalktı.
İMH'ye Bağlı Kurumlar Tüm Türkiye'de Sabah Namazında Doğu Türkistan İç...
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencilerini ağırladık.
Genç Hareket olarak Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencilerini ağı...
28 Şubat Darbesi ve Tüm Darbeler Telin Edildi.
Ülkemizde ve Dünyada gerçekleştirilen darbeler protesto edildi.[KES] 28 Şubat 19...
Erzurum'dan Pusula Okuma Kulübü Etkinliği
Pusula Okuma Kulübü buluşmalarının ikincisini gerçekleştirdi... [KES] Kulüp...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
3
MART
Öncülerin İzinden Seminer Dizisi
...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi