Gen� Hareket
ANA SAYFA   HAKKIMIZDA    TEMS�LC�L�KLER    BİZE ULAŞIN 
 
CUMANIN KONUSU SOSYAL AĞ ÇALIŞMASI
A | a
Rahman ve Rahim Olan Allah’ın adıyla. Allah’a Hamd Resullerine Salat ve Selam olsun. Selam hidayete tabi olanlara ve hidayet yoluna çağıranlara olsun.
“Kim güzel bir işe aracılık ederse, onun da o işten bir nasibi olur. Kim kötü bir işe aracılık ederse onun da ondan bir payı olur. Allah her şeyi gözetir ve karşılığını verir.” (Nisâ, 85)”
İnternetin yaygınlaşması bilginin kolay yayılması kadar değersizleşmesine de sebep oldu. Bu ortam bilgi değil malumat üreten. Değer merkezli değil, Değerler dâhil her şeyi imaj çöplüğüne çevirerek tüketen bir mecraya doğru dönüştü. İnternet ortamı tüm dünyada her sınıftan insanın gündem oluşturduğu, söz söylediği ve sözünü kitlelere ulaştırdığı bir alana dönüştü. Hükumetler halkı yönetmek için, istihbarat örgütleri haritaları değiştirmek, ülkeleri dönüştürmek için kullanışlı bir enstrüman olarak etkin bir şekilde kullandı.
İnternet mecrasını dünyadaki nüfusun üçte birini oluşturmasına rağmen, dünyada bütün zulüm ve katliamlara maruz kalmasına  rağmen İslam Âlemi etkili bir şekilde kullanamadığı gibi kendi çocuklarını burada kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya.
Cuma günleri Müslümanların diğer bütün kimliklerini bir kenara bırakarak aynı safta namaza durdukları ve birbirilerinin cumalarını tebrik ettikleri en önemli ortak noktamızdır. Seküler insanlar dahi Cuma günü sosyal ağlardan bir Cuma kutlaması yayınlamaktadır. Bu aslında bizim elimizde insanımıza ulaşmak için doğal bir fırsattır.
Bizler de sosyal ağlarda Tematik Cuma çalışması yaparak bu doğal imkânı bir tebliğ ve günden belirleme imkânı olarak görüyoruz. Toplumsal dönüşümün Takva Fikrinin toplumun tüm katmanlarına yerleşmesiyle sağlıklı bir şekilde gerçekleşeceğine inandığımız için bu çalışmamızın ilk konusu “Takva” oldu. #TakvaCuması başlığı ile sosyal ağlarda görselliği zenginleştirilmiş çalışmalarla Takva kavramı anlatmaya çalıştık. Bir sonraki hafta İslam’ın en temel kavramı olan Tevhid kavramını #TevhidCuması başlığı ile işlemeye çalıştık.
İslami Kavramlar son yıllarda kendi camiamızda dahi oldukça az kullanılır olmaya başladı. Toplum bu kavramları duyduğu zaman yabancılık çekiyor. Öncelikle kavramlarımız hususunda toplumda yeniden bir aşinalık oluşturmak zorundayız.
Kullandığımız bu kavramlar hangi meşrepten olursa olsun Müslümanların ortak kavramlarıdır ve herkesin bu kavramlarla ilgili söyleyecek sözü vardır. Bizler Müslümanların birliğinin yine bu kavramlar etrafında toplanmakla mümkün olacağına inanıyoruz.
Türkiye’de Sosyal ağlar ortak dertlerimizi anlatmak için de kullanışlı bir enstrüman olarak görünüyor. Türkiye’de hiçbir karşılığı olmadığı halde meclis koridorlarını aşındırarak “Toplumsal Cinsiyet Kavramını” dayatanlara karşı Müslümanların ortak bir sözünün olmaması acı bir durumdur. Andımız meselesi ya da Danıştay’ın askeriyede başörtü meselesi ile ilgili aldığı skandal karar ile ilgili ortak bir ses yükseltememek Türkiye toplumunun en büyük yekûnunu oluşturan insanlar olarak bizim büyük bir yaramızdır.
İslam Birliği fikri eğer toplumun da zihninde bir yer etsin istiyorsak önce kendi kavramlarımız etrafında daha sonra da kendi dertlerimiz etrafında bir araya gelmeliyiz. Sosyal ağlar kalpleri parça parça olduğu halde birlik gibi görünen toplulukları bir araya getiriyorsa, ortak kavramları ve dertleri olan Müslümanları daha kolay bir şekilde bir araya getirebilir.
Bizim hayalimiz öncelikle Cumanın temasını Türkiye’deki İslami Kimlikli bütün kuruluşlarla belirlemek bundan sonraki hayalimiz dünyada bu çalışmanın ses getirerek dünya Müslümanlarının sesi olmasını sağlamaktır. Bu yorucu ancak meyvesi tatlı bir çalışma olacaktır.
Çalışmak bizden Tevfik Allah’tandır
 
Etkinlik Haberleri
Genç Hareket Yaz Okulu Etkinliği Başlıyor
Genç Hareket Yaz Etkinlikleri Başlıyor! Deneyimli eğitmenler nezaretinde keyifli bir yaz g...
İzmir Kız Birimimiz, Safahat Okumaları kampı düzenledi.
     Genç Hareket İzmir Kız Birimi yarıyıl tatilinin ilk günlerinde zaman...
Cevher Okumaları Kırklareli Temsilciliğimizde devam ediyor.
Cevher Okumaları Kırklareli Temsilciliğimizde devam ediyor.[KES] 06.03.2016 Başlayacak. 1.Dave...
İNSAN VE MEDENİYET HAREKETİ ANKARA MERKEZİ AÇILIŞ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
İnsan ve Medeniyet Hareketi Ankara merkez binası yapılan törenle hizmete girdi. [KES]   ...
Genç Hareket Sağlık olarak Uzm. Dr. Uğur Gençoğlu ağabeyimizden
Genç Hareket Sağlık olarak Uzm. Dr. Uğur Gençoğlu ağabeyimizden "Somali Hatıralar...
 
ETKİNLİK TAKVİMİ
3
MART
Öncülerin İzinden Seminer Dizisi
...
 
KİTAP TAHLİLİ
Bir Değirmendir Bu Dünya
Müslüman dünyasının acılarını yüreğinde hissedip kendi ...


                         
 
YAZILAR
Serkan Demirel
YENİDEN BİSMİLLAH
Mehmet GÜNEY
Hayat iman ve Cihad… Alnımızın yazısı.
Kemal ÖZDEN
Değerli Genç Kardeşim!
 
 
 
SİTE HARİTASI
Bahariye Mevlevihanesi Eyüp Merkez Mah. Silahtarağa Cad. No:12 EYÜP / İSTANBUL
 
T: 05434968534
F: 0 212 501 31 05
E: bilgi@genchareket.org
E-BÜLTEN KAYIT
Tüm etkinliklerimizden haberdar olmak için mail listemize kaydolun...
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Genç Hareket | Site Haritasi “Bir Gençlik” Hareketi